האם כדאי לשתות מים עם לימון בכל בוקר?

מים עם לימון בכל בוקר: האם באמת כדאי לשתות את זה?

צילום הלקוח מכתבתו של דר גיל יוסף שחר

נראה שההרגל הבריאותי הנפוץ ביותר בקרב שוחרי הבריאות הינו שתיית כוס מים עם חצי לימון בכל בוקר. הממליצים מייחסים להרגל זה סגולות נרחבות, מירידה במשקל, חיזוק המערכת החיסונית, ניקוי רעלים, שיפור מראה העור ועד שיפור מצב הרוח ומניעת סרטן. במאמר זה נבדוק מה אומר המדע.

הכותב הוא ד"ר גיל יוסף שחר (M.D), מומחה לרפואה תזונתית וראש המרכז לרפואת הרמב"ם

האם באמת יש למים עם לימון את את כל היתרונות הללו והאם יש חסרונות לשתיית מים עם לימון.

היתרונות המיוחסים לשתיית מים עם לימון ברשת, בפוסטים וסרטונים שונים, הם אדירות. עד כדי כך שישנה תחושה שהרגל זה יהפוך אותנו ליפים וצעירים בין רגע ובנוסף יספק לנו את יתרונות שונים כמו: הרזיה, ניקוי הדם, מניעת סרטן, אנרגיה, מצב רוח, עור בריא יותר, מניעת אבנים בכליות, ניקוי הכבד ועוד ועוד.

במאמר זה נברר את הדברים הבאים:

 • האם מים עם לימון זה באמת בריא?

 • מה המדע אומר?

 • האם כדאי לנו לשתות מים עם לימון בכל בוקר?

 • האם יכול להיות נזק בהרגל זה?

הלימון הוא אחד מפירות ההדר, לכן כמו פירות אחרים ממשפחה זו, הוא עשיר בויטמין C וכמו כן הוא מכיל כמות יפה של ביו-פלבנואידים. אלו הם מולקולות נוגדות חמצון להם מיוחסות היתרונות הבריאותיים של הלימון.

מה המדע גילה על שתיית מים עם לימון בכל בוקר?

עד היום, אין מחקר מדעי שבדק את התועלת של שתיית מים חמים עם לימון בכל בוקר. לכן, אין כל עדות מדעית על השפעה על המשקל, מצב הרוח או המערכת החיסונית. עם זאת, חשוב לומר – אי העדר הבדיקה, לא מעידה על כך שאין תועלת, אלא פשוט שלא נעשתה בדיקה!

אז מה בכל זאת המדע כן גילה?

מחקר אשר נעשה על חולדות חולות בסוכרת מצא כי פלבנואידים הנמצאים בלימון הצליחו להוריד את הסטרס החמצוני שנמצא בגופם לאחר בדיקות הדם וביופסיות. אך עד עתה, נושא זה לא נבדק על בני אדם.

האם יש בכוחו של הלימון למנוע גידולים סרטניים?

מספר מחקרים מצאו שהפלבנואידים בלימון הצליחו לעכב היווצרות גידולים, כמו כן הם מנעו מחומרים קרצינוגנים לבוא לידי ביטוי. המחקרים נעשו על תרביות תאים.

חשוב להדגיש, כי עד היום נמצאו מאות רבות של מולקולות צמחיות שהראו פעילות נוגדת סרטן, כאשר הבדיקה נעשתה על צלחות מעבדה עם תרביות תאים, אך עדיין, לצערנו, לא הראו תוצאות דומות במחקרים על בני אדם. כלומר, ללימון כן יש את הפוטנציאל להיות בעל השפעה אנטי-סרטנית, אך הדבר כרגע רחוק מלהיות מוכח מדעית.

קראו על 7 צמחים ועשבים עם יכולות ריפוי מדהימות

האם מים עם לימון יכולים לאזן את הסוכר בדם?

הפלבנואידים בלימון סייעו באיזון רמת הסוכר במחקר על עכברים עם סוכרת, כמו כן המחקר הראה שיפור בפרופיל השומנים בקרב עכברים אלו, אך עד היום, כפי שציינתי קודם, על בני אדם הנושא עדיין לא נבדק.

מה לגבי מניעת אבנים בכליות?

הלימון מכיל כמות גדולה יחסית של חומצה ציטרית, אשר מסייעת ביצירת שתן בסיסי (ההיפך מחומצי) פעילות זו של הלימון אולי יכולה לעזור במניעת היווצרות של אבני סידן – אוקסלט בכליות. עם זאת, חשוב לציין כי תפוצת האבנים בכליה בקרב אלו המקפידים בשתיית מים עם לימון לא נבדקה בהשוואה לאלו שלא נוהגים בהרגל זה, לכן גם לטענה זו אין הוכחה מדעית מלאה.

אז אומנם הוכחה אין לנו, אבל, יש לנו כן מספר רמזים לתועלת של מים לימון בהקשר לבעיית האבנים בכליה. מחקר משנת 2008 מצא כי מיץ הלימון העלה את רמת הציטראט בשתן יותר מתרופה המשמשת לטיפול באבנים בכליה (פוטסיום ציטראט) אבל המחקר בדק זאת רק על אנשים עם רמת ציטראט נמוכה בשתן. לכן, יתן כי צריכה רבה של פירות הדר אחרים תהיה גם יעילה. אך הנושא עדיין לא נבדק!

אבל רגע, לא רק לימון מכיל ציטראט, גם כל שאר פירות ההדר. נכון שהלימון הוא העשיר ביותר בציטראט, אבל מחקר מ 2006 מצא שהציטראט בתפוז הרבה יותר זמין לספיגה מאשר הציטראט בלימון.

אז אולי כוס מיץ תפוזים תפחית את הסיכון לאבנים בכליה אף יותר מכוס מים עם חצי לימון? אין לנו מידע על כך. מחקר כזה מעולם לא בוצע.

האם מים עם לימון מסייעים בניקוי רעלים מהגוף?

באופן כללי, שתיית מים (במיוחד בבוקר) מסייעת לפעילות סדירה של המעיים ומשפרת את זרימת הדם. הרעלים מופרשים מגופנו בעיקר דרך השתן, צואה וזיעה. שתיית מים תורמת לייצור הן לייצור שתן והן לפעילות מעיים ובכך מסייעת, כאמור, להוצאת רעלים מהגוף.

בחזרה ללימון, גם כאן אין עובדות מדעיות הגורסות כי שתיית לימון תסייע לניקוי רעלים יותר טוב מנוזל אחר. בנוסף, גם לא נמצאה עדות לשיפור תפקוד פעילות הכבד שהינו האיבר שאחראי על תהליך ניטרול הרעלים (יש לציין שיש קושי רב לבדוק השפעה זו במחקרים).

כוס מים עם לימון יכול להביא הגדלה מעטה של כמות השתן לעומת שתיית רק מים ללא לימון, אך כל מזון המכיל ציטראט ואשלגן (למשל: פירות הדר) יגרום ליצור שתן גדול יותר, כלומר, זה לא משהו ייחודי ללימון.

עד כה, ראינו שיש רמזים משמעותיים ליתרונות בריאותיים למים עם לימון, למרות שאין עדיין הוכחות מספיקות ליתרונות אלו. מחקרים ארוכי טווח על בני אדם בהשוואה לקבוצת ביקורת לא בוצעו עד היום.

אז לכאורה נראה שאין מה להפסיד. או שתהיה תועלת ממים עם לימון, או שלא תהיה.

אבל יש להתייחס לשאלה: האם שתיית מים עם לימון מדי יום יכולה לגרום לנזק כלשהו?

מיץ הלימון הוא נוזל חומצי. למרות שבשתן הוא בעל השפעה הפוכה, הוא מפחית את החומציות בשתן. אך לכשלעצמו הוא משקה חומצי.

חומצה (מכל סוג) פוגעת בשכבת האמייל המגנה על השן. עששת (חורים בשיניים) מתרחשת כאשר שיירי סוכר נשארים על השיניים וחיידקים הצורכים אותם בתהליך של תסיסה, מייצרים חומצה כתוצר לוואי של התהליך. החומצה (ולא החיידק) היא זאת שגורמת לנזק באמייל ויוצרת את החורים בשיניים.

שתיית משקאות חומציים בתדירות גבוהה, עלולה לגרום לנזק לשיניים (לכן גם כדאי להימנע ממשקאות כגון קולה וכו).

האם אפשר למנוע נזק זה לשיניים?

ישנה אפשרות לצמצם את הנזק לשיניים, אם צריכת המים עם הלימון תעשה באמצעות קשית, אשר תפחית את מגע המים החומציים עם השיניים. כמו כן, מומלץ לשטוף את הפה עם מים או אף לגרגר מעט מים עם סודה לשתייה (אבקה סותרת חומצה) לאחר השתייה היומית של מים עם לימון.

יש להקפיד לא לצחצח שיניים לאחר השתייה, מכיוון ששפשוף השיניים במברשת, בסביבה חומצית, עלול להחמיר את הנזק לשכבת האמייל. הקפידו על צחצוח השיניים לפני שתיית מי הלימון.

לאחר שאנו מודעים לנזק שעלול להיגרם לשיניים ויודעים מה לעשות, אין כל בעיה בשתיית מים עם לימון כל בוקר(רצוי לימון אורגני).

סיכום מהיר לגבי שתיית מים עם לימון בכל בוקר:

 1. הויטמין C והפלבנואידים הרבים במים עם לימון הם בעלי פעילות נוגדת חמצון

 2. אין עדיין מחקרים אשר נעשו על בני אדם ובדקו את היתרונות הבריאותיים לטווח הארוך של שתיית מים עם לימון מדי יום.

 3. לרוב הסגולות המיוחסות ברשת למי הלימון אין בסיס מדעי. לטענות בעלות הבסיס ההגיוני, יש עדויות אך ורק ממחקרים שנעשו בתרביות תאים ועכברים ולא על בני אדם.

 4. ישנו הסבר ביוכימי לתועלת אפשרית של מים עם לימון בוקר במניעת הישנות אבני כליה מסוג סידן-אקסלאט ואלי גם בהקטנת הסיכון מלכתחילה, למרות שאדם אשר מורגל בצריכת ירקות ופירות אולי אינו זקוק לתוספת זו (צריכת פירות, ירקות ועלים ירוקים בכמות רבה יכולה להפחית את הסיכון לאבנים בכליות).

 5. למרות הגיון ביוכימי זה, אין אף מחקר מדעי שבדק אם הרגל זה אכן מקטין את הסיכון להיווצרות אבנים בכליות.

 6. למרות שהיתרונות עדיין לא מוכחים, נראה שאין מה להפסיד מהרגל זה של שתיית מים עם לימון.

 7. הסתייגות יחידה היא חומציות המשקה, אשר עלול לגרום לפגיעה מסוימת בשיניים. ניתן להימנע מסיכון זה על ידי שטיפת הפה לאחר השתייה וגרגור עם סודה לשתייה וקצת מים.

 8. לא מומלץ לצחצח את השיניים לאחר שתיית מי לימון, אלא לעשות זאת תמיד לפני השתייה.

קראו על 8 דברים שכדאי לאכול ולשתות אחרי שזוללים יותר מדי

לדעתי האישית, שוחרי בריאות רבים הפכו את שתיית מי הלימון למין טקס פולחן יומי, כאשר הם תולים בו תקוות לניסים ונפלאות שהרגל זה יחולל בגופם.

הקפדה על תזונה עשירה בירקות, פירות, עלים ירוקים, נבטים, שקדים ואגוזים מביאה לנו כמות גדולה של ויטמין C ונוגדי חמצון. במידה ואתם מקפידים על תזונה עשירה במזון צמחי, טרי ובצורתו הטבעית, עוד חצי לימון לא באמת משמעותי במאזן הכללי.

אך למרות זאת, אני לא רואה שום בעיה בהרגל יומי שכזה, כל עוד מודעים לפוטנציאל לנזק לשיניים ונוקטים אמצעי זהירות. מי יודע, אולי להרגל זה יש תועלות אמיתיות שעוד תוכחנה ביום מן הימים.

ישנה חשיבות לא לתלות את בריאותנו בהרגל נקודתי בודד. המפתח לבריאות טובה, לסיכון מופחת למחלות, לעור בריא וצעיר, עידוד הגוף לניקוי רעלים וכל שאר הסגולות אשר יוחסו למי הלימון, הוא אורח חיים הכולל תזונה טבעית עשירה ומגוונת הכוללת כמות רבה של ירקות, עלים ונבטים, פעילות גופנית ומצב נפשי ותודעתי של שמחה.

(נלקח מאגוגו בריאות ספטמבר 2018)


פוסטים עתידיים
פוסטים אחרונים